עולם משתנה

עולם משתנה
תהליך הנסיגה המואץ והיעלמות הקרחונים משמורת הקרחונים הלאומית שבאלסקה, ארה"ב  בין השנים 1941 (למעלה) ל- 2004 (למטה) מקור: NSIDC/WDC

בוודאי שמתם לב, ואולי אף חשתם בעצמכם, ששינויים חשובים עוברים על עולמנו בתקופה זו. מסתבר שממש בימים אלו, וממש לנגד עינינו, כדור הארץ משתנה ועובר תקופה שבה מתרחשים על פניו תהליכים מואצים ועוצמתיים במיוחד. כיוון שהתפיסה ההוליסטית רואה באדם חלק ממערכת כוללת, וכשזו עוברת שינוי הרי שגם האדם, כחלק מהמכלול, משתנה חשוב להבהיר את מהותו של השינוי הפיסי, להצביע עד כמה הוא אמיתי, מהיר ועמוק, ועד כמה שונה ויוצאת דופן היא התקופה שבה אנו חיים.

 

התחממות גלובלית

את מה שרבים מאיתנו חשים זה שנים אישרה לאחרונה, ובאופן רשמי, ועדת מחקר מיוחדת מטעם האו"ם, שעסקה בהתחממות הגלובלית (פורום IPCC). אותה ועדה, שאף זכתה בהמשך בפרס נובל על עבודתה זו, אישרה את שידוע לכל – עולמנו מתחמם כיום בקצב מואץ. הטמפרטורה על פני כדור הארץ עלתה בשנים האחרונות במעלת צלזיוס שלמה וזאת לאחר תקופה ארוכה, בת אלפי שנים, שבה הטמפרטורה היתה יציבה. שנת 2005 הוגדרה כשנה החמה ביותר שנמדדה אי פעם ומודלים אקלימיים שונים צופים שעד שנת 2100 עשויה הטמפרטורה בעולמנו להאיץ ולעלות בלא פחות מ-6.4 מעלות נוספות.
 
התחממותו של כדור הארץ גורמת בראש ובראשונה המסה מואצת של קרחונים ובראשם אלו המצויים בקטבים. הארגון האמריקאי ,NSIDC המודד באופן קבוע את עובי שכבת הקרח בקוטב הצפוני, קבע לאחרונה ששנת 2007 היתה שנה שבה שטח ומסת שכבת הקרח היו הקטנים ביותר שנמדדו אי פעם. מאז שנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת אבד לקוטב הצפוני שטח ענק של כ-2.6 מיליוני קמ"ר (כלומר, הקוטב הצטמק במהלך שנים אלו בקרוב ל-40%) ובשנים האחרונות תהליך זה אף הואץ בין 2005 ל-2007 בלבד איבדה שכבת הקרח של הקוטב הצפוני שטח של 1.2 מיליוני קמ"ר (שטח השווה בגודלו לכשליש משטחה של יבשת אירופה כולה). מדען סוכנות החלל האמריקאית (NASA), ג'יי זוואלי (Jay Zwally), אף קבע לאחרונה שבקצב ההמסה הנוכחי שכבת הקרח של הקוטב הצפוני עשויה להיעלם כמעט כליל במהלך קיץ 2012.
פגעי ההתחממות הגלובלית
בשנת 2005 פקדה את ארה"ב סופת ההוריקן ההרסנית ביותר שתועדה מעולם (קתרינה). סך הנזקים מסופה זו בלבד עמד על כ- 80 מיליארד דולר מקור: USCG

פגעי ההתחממות הגלובלית

השינויים המתחוללים בעולמנו אינם מסתכמים אך ורק בעליית טמפרטורה, אלא גם בשינויים דרמטיים באופיו של מזג האוויר. בשנים האחרונות מתרחשות תופעות טבע קיצוניות כמו סופות הוריקן, סופות טורנדו, גלי צונאמי, שיטפונות והצפות, ותקופות קצרות של יובש וקור קיצוניים בעוצמות שלא ידענו כמותן. המרכז האמריקאי לחקר ההוריקנים בארה"ב (NHC) מצא כי במהלך 15 השנים האחרונות התחוללו סופות ההוריקן ההרסניות ביותר שנמדדו אי פעם. בנוסף, וכדי להמחיש את עוצמתו של השינוי, האו"ם הכריז על שנת 2005 כעל השנה היקרה ביותר בכל תולדות ההיסטוריה האנושית המתועדת  – סך הנזקים מפגעי מזג אוויר עמד בשנה זו לבדה על סכום אסטרונומי של למעלה מ-200,000,000,000 דולר (מאתיים מיליארד דולר). לאחרונה אף הודיע הארגון ההומניטרי החשוב אוקספאם ((Oxfam כי מספר האסונות הקשורים למזג האוויר בעולם הוכפל בשני העשורים האחרונים פי ארבעה. הארגון הבריטי דיווח, שבתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת פקדו את כדור הארץ כ-120 אסונות טבע בממוצע בשנה, ואילו כיום הממוצע עומד על כ-500. מנהלת הארגון דיווחה שבשנת 2007 לבדה נפגעו ברחבי העולם, כתוצאה מפגעי מזג האוויר, למעלה מ-250 מיליוני בני אדם (עלייה של 68% לעומת מספר הנפגעים בשנות התשעים).
רעידות אדמה והתפרצויות געשיות

התפרצות הר געש Cleveland, אלסקה 2006 מקור: NASA

רעידות אדמה והתפרצויות געשיות

יהיה זה נכון לומר שעולמנו רועד בימים אלו כפי שלא רעד זמן רב. כמות ועוצמת רעידות האדמה ברחבי העולם עלו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים. אם עד שנות התשעים של המאה הקודמת עמד ממוצע רעידות האדמה המשמעותיות (מעל דרגה של 5.5 בסולם ריכטר) על 714 רעידות בשנה, הרי שב-15 השנים האחרונות ממוצע זה עלה ל-1,027 רעידות בשנה. עוצמתן של הרעידות עלתה אף היא בשנים האחרונות ושנת 1999 תיזכר כשנה שבה התרחשה רעידת אדמה בעוצמה השנייה שנמדדה אי פעם (9.3 בסולם ריכטר). 
 

נראה שהתזוזות החדות שאירעו בשכבות הקרקע העליונות של מעטפת כדור הארץ גררו עמן גם האצה בפעילות הגעשית. המכון האמריקאי סמיתסוניאן (SMITHSONIAN) דיווח בשנת 2006 על שיא כל הזמנים בפעילות געשית – באותה שנה נמדדו לא פחות מ-73 אירועים שבהם התפרצו הרי געש ברחבי העולם. בדומה לרעידות האדמה ניכרת גם בתחום הפעילות הגעשית, לאורך השנים האחרונות, עלייה משמעותית במספר האירועים.

תהליך השינוי המואץ במיקומו של הקוטב המגנטי הצפוני מאז שנת 1900 מקור: BGS 

לחץ על התמונה להגדלה

שינויים בקטבים המגנטיים

השדה המגנטי של כדור הארץ הוא תכונה פיסיקלית חשובה המאפיינת את עולמנו, והשפעתו מורגשת עד למרחק של אלפי קילומטרים בחלל החיצון. זהו מטען חשמלי המצוי בתנועה בתוך עולמנו ומחוצה לו והוא מאופיין בשני קטבים (צפוני ודרומי), שמיקומם הגיאוגרפי ידוע זה שנים רבות. מדענים מעריכים, שהשדה המגנטי של כדור הארץ מסייע לבעלי חיים שונים כמו דגים וציפורים לנווט את דרכם בעונות הנדידה. כמו כן ידוע שהאדם עצמו, המייצר בגופו זרמים חשמליים עדינים, עטוף בשדה מגנטי המכונה "שדה ביומגנטי". שדה זה מושפע באופן טבעי מהשדות המקיפים אותו.   
 
לאחר שבמשך 400 השנים האחרונות מיקומו של הקוטב המגנטי הצפוני היה קבוע, ניכרת בעשרות השנים האחרונות האצה משמעותית בתזוזתו. בעוד שעד שנת 1990 נע הקוטב הצפוני בכ-0.3 עד 1.3 מעלות בכל עשר שנים, בשנים האחרונות הואצה תנועתו. בעשור הקודם (בין השנים 2000 ל-2010) נע מיקומו של הקוטב בלא פחות מאשר ב- 4.2 מעלות. כלומר, מדובר בקצב שינוי מהיר, יותר מפי שלושה מזה שהורגלנו אליו בעבר. בשרטוט הבא ניתן להבחין כיצד, מאז תחילת המאה הקודמת, השתנה מיקומו של הקוטב – שימו לב לשינוי הקטן שחל במיקומו של הקוטב ב-20 השנים שבין 1900 ל-1920 לעומת השינוי שחל ב-20 השנים שבין 1980 ל-2000.
התפרצויות השמש

התפרצויות עוצמתיות של גזים מהשמש כפי שנצפו בשנים האחרונות מחללית המחקר האירופאית מקור: SOHO/LASCO

התפרצויות השמש

אם לא די בתיאורים שהובאו עד כה, כדאי לדעת שרחוק אף יותר, כמאה וחמישים מיליוני ק"מ מאיתנו, בליבה של מערכת השמש, מתחוללים בתקופה זו תופעות חשובות לא פחות מאלו שתוארו עד כה. מסתבר שהשמש, המאפשרת באורה ובחוּמה חיים על פני כדור הארץ, משתנה אף היא. הכוכב המרכזי במערכת השמש שלנו הוא כוכב שֶבֶת, בעל פעילות אנרגטית דינאמית ועוצמתית. במרכזו שורר חום עז (כ-6,000 מעלות) המאפשר קיום תהליכים תרמו-גרעיניים, שהם מקור האנרגיה של השמש.
 

קבוצת חוקרים בינלאומית מהמכון לחקר מערכת השמש בלינדאו שבגרמניה מצאה שבמהלך השנים האחרונות האיצה השמש את פעילותה לפעילותעוצמתית יותר מאשר לאורך כל 8,000 השנים האחרונות. כמות האנרגיה המגנטית שיצאה מהשמש מאז שנת 1901 עלתה בפי 2.3, ובמהלך השנים 2001 ו-2003 אף נצפו התפרצויות השמש החזקות ביותר שתועדו אי פעם ונרשמו שיאי כל הזמנים במהירות זרימת החלקיקים שנפלטו מהשמש (אלו המכונים בשם "רוח השמש"). 

 

אין ספק, דבר מה קורה סביבנו. הטבע הסובב אותנו משתנה במהירות ובעוצמות אשר לא הכרנו כמוהן בעת האחרונה. התפיסה ההוליסטית גורסת, ששינוי סביבתי מביא עימו בהכרח גם שינוי ברמה האישית. נפש, גוף ורוח קשורים זה בזה בקשר קוואנטי ובגופנו הפיסי קיימת תודעה שאינה נפרדת מהסובב אותה, וכשזה עובר שינוי מואץ גם תפיסת המציאות המקובלת משתנה. כשהאוויר סביבנו מתחמם וקצב תנועתן של מולקולות האוויר נעשה מהיר יותר, כשקצב שינוי מיקומם של הקטבים המגנטיים מוגבר, כששכבת הקרקע העליונה של עולמנו רועדת בקצב מזורז, כשמתקיימת האצה טכנולוגית וקצב חיינו מואץ, אזי ישותנו כולה רוטטת בקצב מהיר יותר ושינוי רטט משנה חומר, משנה אותנו.
 

שינוי בקנה מידה עצום סובב בימים אלו אותנו ואת מה שמקיף אותנו. את אותו השינוי נכנה בשם "עידן חדש" (NEW AGE) ושם זה מציין תקופה חדשה, תקופה שבה מתרחש שינוי מואץ ברמת התודעה ובהבנתנו באשר למרקם הכולל של חיינו. שעון גלגלי השיניים הוא עולמנו משנה בימים אלו את קצב תנועתו.