עידן חדש

עידן חדש

מחזוריות בטבע

כשאנו מסתכלים סביבנו אנו מוצאים שתופעת המחזוריות בטבע היא אחד מהעקרונות הבולטים הבאים לידי ביטוי בעולמנו ובחיי היום יום. תופעות בעלות אופי מחזורי הן אירועים בסיסיים שאותם אנו חווים כל העת. יהיו אלו מחזורי זמן, דוגמת מחזורי החילוף בין היום ללילה, או חילופי עונות השנה, מחזורים בעלי אופי של צמיחה, לדוגמה אצל צמחים: מהזרע ועד לפרי, או אצל בני אדם ובעלי חיים אחרים – מלידה ועד מוות; מחזורים בעלי אופי של תנועה כמו מחזורי נדידת בעלי החיים בטבע, או מחזורי סיבובו של האלקטרון סביב גרעין האטום; מחזורים בעלי אופי של חומרים כמו מחזור המים בטבע ועוד.  
 
גוף האדם גם הוא משתנה באופן מחזורי כל העת, תאים מתים ותאים חדשים מופיעים במקום אלו שמתו ובקצב חילוף מסחרר. לא פחות מהמספר המדהים של 10 מיליוני תאים מחדשים את עצמם מדי שנייה בגופנו ולמעשה 98% מהחומר שממנו אנו עשויים משתנה מדי שנה. כלומר, גם אם איננו מבחינים בכך, הרי שבפועל, מבחינה פיסית, אנו לא אותם בני אדם כפי שהיינו אך לפני שנה אחת בלבד. אנו משתנים באופן מחזורי וללא הפסק.
 
כשם שהזרע בוקע מן הקרקע, צומח, פורח ומייצר זרעים חדשים והם בתורם בוקעים מן הקרקע, כך גם לכדור הארץ יש תופעות מחזוריות משל עצמו. אחד מהמחזורים הידועים ביותר עוסק בתקופות שבהן שרר בעולמנו אקלים קר באופן קיצוני, וזמנים אלו מכונים בשם "עידני קרח": במהלך מיליוני השנים האחרונות, מדי 40,000 עד 100,000 שנים, עובר עולמנו תקופה שבה הטמפרטורה יורדת באופן קיצוני, ועד כ-30% מפני היבשות מתכסים בשכבת קרח לבנה. דוגמה נוספת לתופעה מחזורית המאפיינת את כדור הארץ ידועה בשם "נקיפה" (PRECESSION), שבה צירו של כדור הארץ נע כבמעין מעגל סביב נקודה כלשהי בחלל, במחזוריות קבועה שנמשכת כ-26,000 שנים.  
  

וכשם שבכדור הארץ עצמו יש תופעות מחזוריות, כך גם במערכות גדולות אף יותר, שכדור הארץ מהווה חלק בהן, יש תופעות מחזוריות. כדור הארץ מקיף פעם בשנה ובאופן מחזורי את השמש וכך גם מערכת השמש כולה מקיפה אחת לכ-250 מיליוני שנים ובאופן מחזורי את מרכז הגלקסיה שלנו. כלומר, נמצא שתופעות בעלות אופי מחזורי מאפיינות לא רק את גוף האדם, אלא גם את סביבתו הקרובה יותר ואף את זו הרחוקה יותר, או כפי שנהוג לצטט את שנחרת כבר לפני אלפי שנים על גבי "לוח האזמרגד" (EMERALD TABLET), טקסט עתיק מהמיתולוגיה המצרית: "כלמעלה, כן למטה. כבפנים, כן בחוץ". כשם שברחבי היקום מתרחשות תופעות מחזוריות, כך גם שעון גלגלי השיניים של עולמנו מתקתק ומתקרב בימים אלו לשעה 12, שעה שיחל מחזור חדש, עידן חדש.

 

עידן חדש

עידן הינו תקופה, פרק בחייו של תהליך מחזורי מסוים. מושג העידנים והתקופות המחזוריות כה מושרש בהוויית חיינו, עד שהוא מקבל את ביטויו באמונות ובתרבויות רבות. בהתאם לאותן אמונות עולמנו מצוי כיום סמוך מאוד למועד סיומו של עידן, ערב תחילתו של עידן חדש (NEW AGE). הינה מספר דוגמאות: 
  • אמונה סינית, הבאה לידי ביטוי באחת האסכולות העתיקות של תורת הפנג שואי  (אסכולת סאן יואן), מדברת על שינוי אנרגיה עולמי המתקיים אחת ל-180 שנה ולפי מסורת זו, בתאריך 4.2.2044, אמור להתחיל עידן חדש.
  • על פי תרבות המאיה (תרבות שהתפתחה באמריקה התיכונה בתחילת המאה השלישית לספירה), העידן הנוכחי שבו אנו חיים החל בשנת 3114 לפני הספירה והוא אמור להימשך על פני 5,126 שנים. לפי אמונה זו, סיומו של העידן הנוכחי אמור להתרחש בשנת 2012. 
  • אמונה הינדית גורסת שחיינו מתחלקים לתקופות המכונות יוּגות (YUGA) ובהתאם לאמונה זו כדור הארץ נכנס ממש בעצם ימים אלו לתקופה חדשה המכונה "עידן הזהב" (SATYA YUGA). מהרישי מהש יוגי (מייסד תנועת המדיטציה הטרנסצנדנטלית) הכריז בשנת 2005 שהחל עידן הזהב, תקופה של טוהר והארה. 
  • אמונה טולטקית (שמקורה בתרבות שהתקיימה לפני כ-1,000 שנים במרכז אמריקה,  בעיקר במקסיקו), חזתה שהחל בשנת 1992 תזרח "השמש השישית" (יחל העידן השישי של עולמנו), ושבתהליך רציף שיארך עד שנת 2192 ישתנה רטט האור המגיע מהשמש. התופעה תגרום לעלייה ברמת התודעה, כך שלפי אמונה זו האנושות מתעוררת כבר בימים אלו ל"חלום חדש", לעולם חדש, שבו ניזכר כולנו במהותנו האמיתית. 
  • האמונה היהודית מדברת על כך שמסגרת החיים הכוללת של עולמנו היא בת 6,000 שנים. על פי הספירה היהודית אנו מצוים כיום (תש"ע) בשנת 5770 לבריאת העולם ובשנת 2240 אמור להסתיים פרק חייו של עולמנו ותחל תקופה חדשה המכונה "גאולה".
 
נקודה הראויה לציון היא מספרן הרב של אמונות בדתות ובמסורות כה שונות, הן ממזרח והן ממערב, המסמנות כל אחת בדרכה שלה את התקופה הנוכחית כזמן של שינוי. אמונות בנות אלפי שנים מצביעות בנפרד, וללא כל קשר נראה לעין בין אחת לרעותה, על כך שבימים אלו מחוגיו של השעון הקוסמי, זה המורכב ממספר עצום של גלגלי שיניים, מסיימים מחזור, אנו קרבים לשעה 12, שבה יחל מחזור חדש. בין אם השעה היעודה, מועד פתיחתו "הרשמי" של העידן החדש, יהיה בשנים 2012, 2020, 2044, 2192, 2240 או בכל תאריך אחר, נראה שהעיסוק בנושא זה הוא סמנטי בלבד, כיוון שהפרשי הזמנים בין האמונות השונות קצרים באופן יחסי, כיוון שנראה שתהליך השינוי עצמו מתרחש באופן הדרגתי, איטי ורציף, כבר בימים אלו ובעיקר כיוון שמוקנות לנו, כקולקטיב, בחירה חופשית ויכולת לעצב תהליך זה.
 
מחזור חדש מתחיל בטבע, עידן חדש עומד בפתח. הטבע סביבנו משתנה בימים אלו בעוצמות שאינן זכורות לנו, האצה מורגשת בחיינו ואנו נחשפים למציאות חדשה ומשתנים.