מה שלמעלה הוא שלמטה

עקרון מה שלמעלה הוא שלמטה (ומה שלמטה הוא שלמעלה) גורס שמבנה העולמות ומערכות החיים השונות הקיימים בעולמנו דומים ומזכירים מאוד את אלו הקיימים במקומות אחרים ביקומנו.
בית משותף רב קומות
האטומים, מערכת השמש והגלקסיות סובבים סביב ציר מרכזי
 
חללית רוסית מסוג LK
וירוס מסוג Bacteriophage

 

 

הדמיון בין מבנה קונכיית נאוטיליוס לבין מבנה גלקסיית M74 ניכר לעין

בית משותף רב קומות

נדַמה את יקומנו לבית משותף בן 12 קומות, בכל קומה יש דירות אחדות. לכל הדירות בבניין מבנה כללי זהה: כולן מתוחמות בקירות, בכולן יש חדרים, חלונות, מערכות פנים כמו מטבח, שירותים, מערכות אחסון וכדומה. יחד עם זאת, המבנה הפנימי של כל דירה שונה, ומרקם חיי המשפחה ותחומי העיסוק של אלה הגרים בדירות ,ואף הנוף הנשקף מכל דירה, שונים זה מזה. 
 
כשם שבבניין רב קומות נשקף מהקומות העליונות נוף רחב ושלם יותר, כך אם נדמה את עולמנו, כדור הארץ, לדירה המצויה בקומה השלישית בבניין, הרי הנוף שאליו נשקיף מהדירה שבה אנו מתגוררים יהיה נוף חסר לעומת הנוף הנשקף מדירת הגג בקומה העליונה בבניין. דירתנו עשויה למשל לפנות ולהשקיף על הנוף מצד צפון, ואילו מהקומה העליונה הנוף יהיה פנוראמי, כזה הצופה 360 מעלות סביב ולמרחק רב יותר. בנוסף, נמצא גם שמהקומה ה-12 קל יותר לצפות בדיירים המתגוררים בקומות התחתונות יותר. 
 
הקומות והדירות השונות בבניין קשורות אלו באלו וכל אחת מהן מהווה חלק אינטגראלי מהמבנה הכולל. כיוון שלבניין מערכות משותפות רבות, כגון מערכות חשמל, מים, טלפוניה, מעלית, חניה ועוד, קיימת תלות הדדית בין דייריו. לדוגמה: אם נוצר קצר חשמלי, או שפורצת אש באחת מדירות הבניין, הדבר עשוי להשפיע על תושבי הבניין כולו ואף על האזור כולו. בהתאמה, ניתן לומר שגם כדור הארץ מהווה "יחידה אקולוגית" במרחב שבו הוא מצוי וחולק פיסת קרקע משותפת עם תודעות נוספות המצויות בקרבתו.
 
הבניין שבו אנו מתגוררים רוחש חיים. בנוסף לחברי משפחתנו הגרים איתנו באותה דירה נפגוש מדי פעם שכנים המתגוררים בסמיכות לנו. בדרך כלל יהיו אלו שכנים מאותה קומה שבה אנו מתגוררים, אך לעיתים נפגוש גם שכנים המתגוררים בקומות הגבוהות יותר. באותם מפגשים מעניינים נמצא, שמעבר לעובדת היותנו דיירי אותו בניין, כולנו גם מצויים בנתיב התפתחותי שמקורו בחוויה שאנו חווים איש איש בעולמו.
 
כשם שבבניין יש קומות רבות, כך גם נמצא ביקומנו שלנו ממדים רבים, שלכל אחד מהם רטט ייחודי המאפיין חוויות והתנסויות שונות. באופן כללי נמצא קווי דמיון רבים בין החוויות השונות, בעוד שהידע והאינפורמציה שנקבל מדיירי הקומות העליונות, שנהנים מנוף רחב ושלם יותר מזה שלנו, יהייה עשיר ומעשיר מעבר לזה שבו אנו מחזיקים. בדומה להר האמת, אלו המצויים גבוה יותר רואים רחוק יותר, יש להם תפיסת עולם רחבה ושלמה יותר, אם כי בכולנו מצויים אותה האלוהות ואותו הידע. אלא שההיזכרות בעובדה זו לאלו המתגוררים בקומה השלישית קשה יותר בהשוואה לאלו המתגוררים בקומות הגבוהות יותר.
מה שלמעלה הוא שלמטה
מה שבפנים הוא שבחוץ - ברק מעביר זרם חשמלי לאדמה (מימין) ונוירון (NEURON), תא עצב מעביר פולסים חשמליים בגוף האדם

מה שלמעלה הוא שלמטה

עקרון "מה שלמעלה הוא שלמטה" אינו חדש והופיע כנראה לראשונה עוד לפני אלפי שנים על גבי לוח האזמרגד (Emerald Tablet), אשר הרשום עליו מיוחס לפי המיתולוגיה המצרית לאל הרמס טריסמגיסטוס: "כלמעלה כן למטה, כבפנים כן בחוץ" נרשם, וכדי לחדד את המסר סיכמו הסוּפים של המאה ה-12 את הרעיון במשפט קצר אף יותר: "המאקרוקוסמוס הוא המיקרוקוסמוס" ואכן, כשנביט סביבנו נמצא קווי מִתאר היוצרים דמיון רב ולעיתים זהות בין עולמנו המוכר לנו לזה הסובב אותנו. כך, לדוגמה, נמצא שתהליכים מחזוריים אינם ייחודיים רק לנו או לעולמנו, אלא שכשם שגופנו שלנו מורכב ממיליארדי אטומים, בהם האלקטרונים סובבים שוב ושוב סביב מרכז משותף שהוא גרעין האטום, כך גם כדור הארץ מסתובב שוב ושוב סביב השמש, הירחים סובבים שוב ושוב סביב פלנטות, השמש עצמה סובבת שוב ושוב סביב מרכז הגלקסיה שלנו וכך גם שמשות אחרות סובבות אף הן סביב מרכזי הגלקסיות שלהן וכן הלאה.

 

מחזורי זמן מקומיים כמו מחזור חילופי עונות השנה, או מחזור החילוף בין היום והלילה אופייניים לעולמנו וגם לכוכבים אחרים.
 
מחזורי צמיחה אופייניים לממלכת הצומח – מהזרע ועד לפרי, לממלכת החי – מילדות לבגרות ואף אופייניים לכוכבים עצמם, הנולדים ומתים כל העת ברחבי הקוסמוס.
 
מחזורי תנועה וחילוף כדוגמת מחזור חילוף החומרים בגוף מזכירים מאוד את מחזור הגאות והשפל, את מחזור המים בטבע, את מחזור נדידת בעלי החיים ואף את האמונה בגלגול חוזר של נשמות.
 
בשעה שבגופנו זורם נוזל של דם בנתיבים וכיוונים מוגדרים (בעורקים ובוורידים), כך גם נהוג במקומותינו לנוע בנתיבים מוגדרים כמו כבישים, מסילות ברזל, נתיבי תעופה וכן בכיוונים מוגדרים. הגלאקסיות, הכוכבים והפלנטות ברחבי יקומנו גם הם נעים במסלולים ובכיוונים מוגדרים וכך גם נוכל לדמיין את נתיבי תנועתם של בני האור. כשם שאצלנו קיימים כלים המסייעים לנו לנוע ממקום למקום (מכוניות, מטוסים, רכבות, סירות), ניתן להניח שגם בממדים האחרים נמצא חלליות וכלי תנועה אחרים.   
 
מה שלמטה הוא שלמעלה, וכשם שאצלנו קיימות מועצות, רשויות, ממשלות וארגונים שונים, ניתן להניח שכך גם בממדים האחרים. וכשם שאצלנו לכל ארגון יש כתובת מסוימת, כך גם לכל תודעה ביקומנו קיימת "כתובת" שעמה ניתן ליצור קשר.
 
כשם שאנו טועים לפעמים, טועים גם בעולמות האחרים. בשעה שבעולמנו טעויות נובעות בדרך כלל מחוסר ידע, הרי שבעולמות של מעלה הטעויות נובעות מחיזוי לא נכון של בחירות חופשיות. שכן הידע, האפשרויות המגוונות והפוטנציאלים הרבים פרושים לפני המתבונן, אך כל אחד מהם עשוי בכל רגע נתון, מתוך בחירה חופשית, ליצור תוצאה שונה, מלאכים של מעלה כמלאכים של מטה.