דומה מושך דומה

עקרון "דומה מושך דומה" מתאר כיצד אנרגיה היוצאת מאיתנו חוזרת אלינו חזרה. כל אטוֹם בטבע רוטט ומהדהד עם הדומה לו וכך גם גופנו שלנו רוטט ומהדהד עם זה הדומה לו. כשאנו יוצרים מחשבה, אם בעלת רטט גבוה או נמוך, היא משודרת מאיתנו והלאה, נקלטת אצל הדומה לה, מהדהדת יחד עימה וחוזרת אלינו מועצמת.
הקָשָה על הקולן השמאלי תיצור תהודה מלאה עם קולן זהה הנמצא לימינו, תהודה
מועטה עם הקולן השלישי ותהודה אפסית עם הקולן הרביעי (הימני)
 
לחץ על התמונה להגדלה
 
 
 סרטון הדגמה לפעילותם של קולנים זהים

תהודה

כשאנו מנסים להבין כיצד מציאות כלשהי סובבת אותנו, כיצד אירועים מסוימים נמשכים דווקא לשדה החיים שלנו ולא לזה של האחר, מן הראוי שנבחן את הנושא המכונה תהודה. ברמה התת-אטומית רטט (ויברציה) הוא תכונה בסיסית של כל חומר הקיים בטבע. כל הקיים מורכב מחלקיקי יסוד הרוטטים בתדר מסוים המאפיין את החומר שממנו הם עשויים. כל חומר רוטט בתדר ייחודי משלו וכשחומר מסוים רוטט, חומר זהה לו הנמצא בסביבתו יהדהד יחד עימו (יהדהד – מהמלה "תהודה", (RESONANCE.
 
ניתן להבין את דרך פעולתה של התהודה בעזרת שימוש בקולנים. קוֹלָן (TUNING FORK)  הוא כלי שנועד לעזור בכיוונון כלי נגינה. הוא מיוצר ממתכת וצורתו כצורת מזלג בעל שתי  שיניים מוארכות. הקולן מתוכנן להשמיע צליל טהור, צליל בתדר אחד בולט, הנקבע מראש  בעת ייצורו. בניסוי פיסיקלי פשוט נציב ארבעה קולנים בשורה, לשניים מהם נגדיר תדר זהה  של 440Hz, לקולן השלישי נגדיר תדר של 442Hz ולקולן הרביעי – תדר של 450Hz. כאשר נקיש על גבי אחד הקולנים, הרוטט בתדר של 440Hz, הקולן הזהה לו יהדהד יחד עמו באופן מלא ויגביר את עוצמת הצליל הכוללת. הקולן השונה ממנו במקצת יהדהד באופן חלקי ואילו זה השונה מאוד לא יהדהד כלל.

 

דרך נוספת לתאר תהודה היא התבוננות בטבע הסובב אותנו וניסיון לדמותו לכזה המורכב ממספר עצום של קולנים. כל תודעה היא כמו קולן בעל סוג רטט ועוצמה אופייניים, כשאנו עצמנו, ביישותנו שלנו, מהווים גם כן אחד מהקולנים הרבים (גם לנו יש רטט אופייני בעל עוצמה מסוימת). שעה שאנו רוטטים אנו משדרים אנרגיה לסובב אותנו, אנו מהדהדים עם הזהה/ דומה לנו ומעצימים אותו. כשאנו שולחים מחשבה בעלת רטט גבוה ובעוצמה גבוהה היא נקלטת אצל קולנים אחרים, זהים או דומים, ואלו רוטטים בעוצמה גבוהה יותר. "בתמורה" לשידור ששידרנו אנו זוכים לקבל חזרה רטט זהה, המגיע מכל אותם קולנים שהדהדו עם הרטט ששלחנו וכך גם אנו עצמנו מועצמים בתורנו. בטבע קיימים סוגי רטטים רבים, אלא שאנו נהדהד אך ורק עם סוג הרטט ששלחנו.
 

בחיי היום יום אנו משמשים כמעין מַקלטי רדיו קטנים, הקולטים שידורים מתחנות שאיתן אנו מהדהדים טוב יותר. אם, למשל, מקלט הרדיו האישי שלנו – גופנו – מהדהד בתדר / ברטט של 90 מגה הרץ, כי אז התחנה שתשדר מוסיקה בתדר זה תנעם לאוזנינו יותר מאשר תחנה שתשדר מוסיקה ברטט של 100 מגה הרץ. אנו מאזינים לתחנה מסוימת כיוון שתוכנם של הצלילים שתחנה זו משדרת מהדהדים טוב יותר עם רטט גופנו. עם זאת, בכל עת יש ביכולתנו, מתוך בחירתנו החופשית, לשנות את התדר שאנו מאזינים לו. אנו מסוגלים לשנות את התדר האישי שלנו כך שנהדהד עם סוגי תדר שונים.

דומה מושך דומה
"אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה"

דומה מושך דומה

הטבע הסובב אותנו משול למספר אינסופי של קולנים ובשעה שאנו, קולן בודד, נרטוט ברטט מסוים, כל הקולנים האחרים, שיש להם תדר דומה / זהה לשלנו, ירטטו יחד עימנו, ולכן גם נשים אליהם לב יותר מאשר לאותם קולנים אחרים הקיימים אף הם סביב. כשאנו יוצרים מחשבה אנו משדרים אנרגיה, זו נקלטת אצל הדומה / הזהה, מהדהדת יחד עימה, חוזרת אלינו, ומעצימה את עוצמת המחשבה ששודרה.
 
אנרגיה היא כחומר ביד היוצר ובחירתנו החופשית בכל רגע ורגע היא זו הקובעת איזה סוג של תדר נבחר לשדר מיישותנו. אם נשלח אנרגיות אוהבות, בעלות תדר גבוה יותר, הן יחזרו לשדה חיינו, כשם שאם נשלח תדרים נמוכים יותר, כאלו המכילים פחד, שנאה וכעס, הם יחזרו אלינו באותה מידה. במובן זה ניתן לומר שהמציאות, כפי שהיא משתקפת בעינינו, היא בדיוק מה שאנו חושבים עליה. כשם שאנו מביטים בעצמנו במראה כך גם המציאות מחזירה לנו מבט המשקף את מחשבותינו כלפיה.
 
במקרים רבים, כשאדם או מצב מסוים אינם נוחים לנו, אנו נוטים להאשים את האדם או את המצב בחוסר הנוחות. עקרון "דומה מושך דומה" מסייע לנו להבין שחוסר הנוחות, או "הבעיה", אינן מצויות אי שם בחוץ אצל האחר, אלא מקורן בנו. הסובב אותנו מאפשר לנו להבחין טוב יותר במציאות הפנימית שלנו, זו ששודרה על ידינו החוצה. ולכן טוב נעשה אם נזהה את המציאות כהשתקפותנו שלנו, ככזו הדוברת אמת, זו המאפשרת לנו להשתפר, לראות בכל "בעיה" אתגר שמציע לנו, כעל גבי מגש של כסף, אפשרויות נוספות לצמיחה.
לא זו בלבד שיש לנו בחירה חופשית באשר לאופיין של המחשבות שאנו מוציאים מיישותנו, אלא שהסובב אותנו מעניק לנו במתנה משוב חוזר, תזכורות חוזרות ונשנות באשר לדרך שבה אנו תופשים את עצמנו. מתוך כך טוב נעשה אם נודה לכל מי שנקרה בדרכנו על השירות שהוא מציע לנו חינם, ללא תנאי. המציאות המהדהדת יחד עימנו מסייעת לנו להגדיר טוב יותר את עצמנו ובכך מסייעת לנו להעצים את רמת הוויברציה האישית שלנו ודרכנו להעצים את הסובב אותנו.
 
משפטים עממיים כמו "אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה", או "מצא מין את מינו", מקבלים משמעות ברורה יותר במסגרת עקרון "דומה מושך דומה", שכן קווי אופי מסוימים יהדהדו עם קווי אופי דומים להם ולכן ימשכו אותם לסביבתם. כך, כשנצפה בסביבה בעלת רמת רטט נמוך, לא נופתע כשנמצא, לדוגמה, שמי שעוסקים בפשיעה יימצאו תמיד בסביבתם של הדומים להם – פושעים; אוויל לעולם ימשוך את דומיו לסביבתו, ובהתאם – זוג המאמין בכל לבו שאין באפשרותו להביא ילדים לעולם, אמונתו המשודרת הזאת תמשוך לשדה חייו מציאות שבה הוא אכן לא יביא ילדים. אדם שאומר על עצמו שהוא כישלון, אכן יהיה כזה! וכן הלאה.
 
בכתבי הקודש היהודיים נאמר: "ואיש כי-יתן מום בעמיתו כאשר עשה כן יעשה לו" או: "הפוסל במומו פוסל". הכוונה אינה רק, כפי שהוסבר בעקרון האחד, שכיוון שהכל אחד, אז המטיל מום פוסל חלק אחר ביישותו שלו עצמו, אלא שבנוסף לכך, ברגע שאנו מטילים באחר פגם, אנו למעשה "מושכים" את אותו פגם חזרה אלינו, שכן האחר, העולם כפי שאנו תופסים אותו כחיצוני לנו, אותה תמונת ראי, הם כאמור השתקפותן של מחשבותינו ותפיסותינו. אם נשדר מחשבות בעלות רטט גבוה, מציאות גבוהה תימשך אלינו מתוך שדה החוויה הכולל, ואנו נהדהד ונוּעֲצָם מרטטים גבוהים יותר המצויים סביבנו.
כל "מחשבה חיובית" זו, הרואה את החיוב בכל מצב, מעצימה את שולח המחשבה, שכן רטט גבוה יותר נמשך אליו חזרה ולכן המשפט העממי "תחשוב טוב – יהיה טוב" מציין שחשיבה חיובית, בעלת רטט גבוה, מושכת מציאות חיובית. עת נחשוב בכנות שכל אירוע שאנו חשופים לו בחיינו הוא בעיקרו אירוע חיובי, הרי שחיינו יהיו חיוביים יותר, או כפי שביטא זאת היוגי סוומי וישנודבננדה: "תן לעולם את הטוב ביותר ורק הטוב ביותר יחזור אליך".
 
גם כשנמצא את עצמנו מעורבים באירועים בעלי אופי שלילי, אם נקבל את העובדה שקיימת מציאות גבוהה יותר, כזו שנסתרת מעינינו ושיצרה את האירוע, כזו המגלמת הבנה, אמת שונה מזו המצויה ברשותנו, אם נמצא בכל אירוע – גם בזה הקשה ביותר – את החיוב, כי אז נמשוך אלינו בהמשך מציאות אחרת ונמצא את עצמנו מעורבים פחות ופחות באירועים שליליים.
 
אין בדברים האמורים כדי להצדיק או לתת לגיטימציה בדרך כלשהי לאירוע בעל אופי שלילי, אלא שנקודת המבט שלנו והתייחסותנו הסובייקטיבית לאירוע הן אלו הקובעות את מידת מעורבותנו באירועים מסוג זה בעתיד. כשאנו מעורבים באירוע בעל אופי שלילי, כשנכפה עלינו להגן על עצמנו, מחובתנו להגן על עצמנו ועל הסובב אותנו. אלא שבבואנו לשפוט את המתרחש, טוב נעשה אם נראה כאמור את החיוב. הדברים נשמעים אולי מוזרים משהו, אך בהתאם לעקרון "דומה מושך דומה", טוב נעשה אם נדַמה את אויבינו למעין תחנות רדיו המשדרות בתדר שונה משלנו, אך מאפשרות לנו לתרגל סובלנות וחמלה. ישוע הנוצרי קבע שאלימות חוזרת אל המשתמש בה, כשאמר ש"כל אוחזי חרב בחרב יאבדו". אם במקביל להגנתנו על עצמנו נשלח לאויבינו, ויהיו אלו אף האויבים השנואים ביותר, אנרגיות של אהבה, שנאתם לנו תקהה ותזומן בסופו של דבר לשני הצדדים מציאות חיובית יותר.
 
אם הקולקטיב כולו יחשוב חשיבה חיובית יותר, האירועים אשר יימשכו אליו יהיו אף הם בעלי אופי חיובי יותר. המציאות החיצונית משקפת תמיד את המציאות הפנימית וכך, כשאנו כאזרחים מרבים להתלונן על טיבם של מנהיגינו, על השחיתות, חוסר היושר והאלימות שפשתה בארצנו, טוב נעשה אם נביט פנימה אל עצמנו ונבחן כיצד זה זימַנו לעצמנו מציאות שכזו? כשנחפש באופן מודע, במציאות הסובבת אותנו, את הדברים החיוביים יותר, כשנסרב לקבל כמובנת מעליה את המציאות בעלת הרטט הנמוך המוצעת לנו לבקשתנו (על ידי אמצעי המדיה, גופים מסחריים ועוד), כשנתעקש למצוא את החיוב גם במציאות הקשה מכל – נפסיק למשוך אלינו רמה נמוכה של תדרים ונחליף אותם במציאות גבוהה יותר. בהתאמה, לבקשתנו, במענה לביקוש הצרכני החדש, גם הסובב אותנו (כולל אמצעי המדיה והגופים המסחריים) "יענה" לדרישתנו לרווחתו שלו. כאמור, הסובב אותנו משקף לנו תמיד, כמראה צלולה, את המציאות הפנימית שלנו.
 
כל מחשבה חיובית של אדם בודד, של כל אחד ואחת מאיתנו, חשובה ביותר. כשם שהפעלת קולן בודד גורמת להפעלת תהליך הדהוד עם קולנים רבים הדומים לו, כך גם מחשבה חיובית בודדת עשויה לסייע רבות על ידי התעצמותה. מחשבה בודדת היוצאת מאיתנו היא כמעין כוכב בודד המנצנץ באפילה, אך הכוכב הבודד הזה עשוי להצית כוכבים רדומים רבים המנצנצים יחד עמו באותו התדר. "בתמורה" לנצנוץ בודד שלנו מגיב הסובב אותנו בנצנוצים רבים. ככל שיותר מחשבות חיוביות תשודרנה – כך תגדל איכות ההדהוד.
 
בימים אלו שעון גלגלי השיניים של כדור הארץ, כמו גם שעוננו האישי, משתנים. כיוון שכל גלגל מהדהד עם זה הדומה/ זהה לו, הרי שבתקופה זו, עם כניסתנו לעידן חדש, רמת הרטט של גלגל עולמנו, כמו גם זו של גלגלנו האישי, עולה, וכך מציאות חדשה מזומנת לשדה חיינו. כשהרטט של הסובב אותנו עולה גם אנו משתנים, אירועים וחוויות בעלי רטט גבוה יותר נמשכים לשדה חיינו.